סתימות ושחזור שיניים

סתימות ושחזור שיניים הם אחד מטיפולי השיניים הנפוצים בתחום הרפואה הדנטלית בעולם אצל מבוגרים וילדים כאחד. מטרת טיפול סתימת שיניים היא תיקון פגיעה של השן שנגרמת מהרס שכבת האמייל המגינה על השן, לרוב הנזק לשן נגרם כתוצאה מהיגיינת פה לקויה והצטברות רובד חיידקים הגורמים למחלת העששת. במקרה של עששת מומלץ לטפל בכך כבר בשלבים הראשונים כאשר היא מופיע על מנת להימנע מדלקת ברקמת השן, היחלשותה ושבירתה.

תהליך סתימה בשן –שחזור

את טיפול הסתימה בשן אנו מבצעים בדרך כלל תחת הרדמה מקומית בלבד על מנת לצמצם את תחושת אי הנחות למטופל, לפני השיחזור מתבצע צילום רנטגן שמטרתו לדעת את מצב השן ולוודא שאין מדובר במחלת שיניים אחרת שלא נראית ללא הצילום הדורשת טיפול שורש מקדים. לאחר ההרדמה המקומית אנו מכינים את חלל השן לקליטת חומר השיחזור באמצעות קידוח ועיצוב המבנה הפנימי של השן. לאחר פעולה זו אנו מחדירים את חומר השיחזור. השלב האחרון מורכב מהסרת יתרת החומר והחזרת השן למראה תקין ולתפקוד שוטף.

במרפאת ד”ר פיש משתמשים ברנטגן דיגיטלי מודרני שיש לו יתרונות גדולים מאוד למתרפא:

  1. בשיטה הדיגיטלית המתרפא מוקרן עשירית לעומת הצילומים מהדור הקודם.
  2. בשיטה הדיגיטלית הצילומים נשמרים בתיקו של הפציינט ולא נאבדים כבעבר.
  3. בשיטה הדיגיטלית אין זמן המתנה לפיתוח. התוצאה מופיעה מייד על המסך.
  4. בשיטה הדיגיטלית ניתן להגדיל את הצילום עד פי 40 (!!) לעומת צילום הרנטגן הרגיל.
  5. בזכות הדיגיטציה אפשר לשלוח את הצילומים להתייעצויות או לוועדה רפואית.

סוגי שחזורים

שחזור אמלגם (סתימה כסופה) – האמלגם הינו חומר המשמש אותנו לביצוע סתימות וצבעו כסוף, זהו חומר חזק, נוח לעיצוב, עמיד ומשמש בעיקר עבור סתימות שיניים אחוריות. החסרון העיקרי של האמלגם הוא צבעו הכסוף שאינו אסתטי ולכן לקוחות רבים מבקשים “סתימה לבנה”

שחזור קומפוזיט (סתימה לבנה) – הקומפוזיט הינו חומר המשמש אותנו לביצוע סתימות וצבעו לבן, זהו חומר חזק אשר ניתן להתאים את צבע המרקם שלו לשן על מנת לטשטש סימן חיצוני לסתימה לאחר הטיפול.

החלפת סתימות קיימות

ניתן להחליף סתימה קיימת בחדשה וזה נעשה במקרים בהם הסתימה הישנה נשחקה עם השנים או שישנה הצטברות חיידקים בשיניים ליד הסתימה (secondary carries עששת משנית). שמירה על היגיינת הפה והקפדה על צחצוח השיניים יומי ימנעו בעתיד מקרים של עששת. במרפאתנו מבצעים החלפה של סתימות ישנות (סתימה כסופה\מתכתית) בסתימה לבנה ואסתטית.