כתרי זירקוניה

כתרי זירקוניה איכותיים ללא מתכת

התפקיד של הכתר בשניים הוא להחזיר לשן את צורתה ואת הפונקציה שלה. חומר שן נעקל על ידי עששת, המוסרת על ידי הרופא וכך נוצר חוסר חומר שן גדול. חוסר זה מוחזר על ידי מבנה וכתר. כתר איכותי לדוגמת “כתר זירקוניה” עשוי מחרסינה וללא מתכת יבטיח למטופל מלבד הפונקציה, אסתטיקה מירבית לעומת כתרים אחרים. בגלל החדשנות של החומר עדין כתרי זירקוניה יותר יקרים מכתרים על בסיס מתכת.

מה היתרון הגדול של שימוש בכתר זירקוניה

היתרון הגדול והמוחץ בשימוש בכתר זירקוניה הוא באסתטיות הנשקפת במראה הפה של המטופל, בניגוד לכתרים בעבר שהיו על בסיס מתכתי והיו אטומים לקרני אור, כתר מסוג זירקוניה הינה בעל רמת שקיפות המגיעה ברמתה לשקיפות הקיימת בחומר השן הטבעית דבר המאפשר מעבר של קרני אור ומראה של שיניים טבעיות בפה.

כדי שהשיניים בקדמת הפה יראו יפות וצחורות מומלץ על כתרים איכותיים. כתר זירקוניה עשויה מחומר חזק במיוחד שכולו מזירקוניה (לא מתכתי עם ציפוי- מונובלוק) שנחרט עם ציוד מיוחד במעבדה המתמחה בכך באופן מדוייק עבור המטופל.

זירקוניה - הבחירה האסתטית

ככל שרפואת השיניים מתקדמת בשילובן של הצרכים הרפואיים לפתרונות אסתטיים, כתרי הזירקוניה הם הבחירה המועדפת בקרב רופאי שיניים ופציינטים כאחד.

כאשר אנו נדרשים לבצע כתר על שן בודדת בקדמת השן אנו מקפידים הקפדה יתרה על ביצוע אסתטי אשר ישלב את הכתר בצורה טבעית עם יתר השיניים, כך שהמתבונן מהצד לא יבחין מהי שן טבעית ומהי השן עם כתר הזירקוניה.

התאמת כתרי זירקוניה במרפאת ד”ר פיש

במרפאת השיניים של ד”ר יוסי פיש מבצעים התאמת כתרים על בסיס זירקוניה במיוחד כאשר מדובר על השיניים הקדמיות הנראות בעת חיוך.

במקרים שיש ספק, מבצע ד”ר פיש התאמה אישית, שהפציינט הרופא והטכנאי נפגשים במעבדה ומגיעים לדיוק המירבי.

למידע נוסף ופרטים צרו קשר עם המרפאה בכפתור קביעת תור / בטלפון 052-333-0456

כתר זירקוניה הוא אחד מבין כלל סוגי הכתרים הקיימים, כאשר כתר זה הינו בעל יתרונות רבים וייחודיים על פני סוגי הכתרים האחרים. לפיכך, אם אי פעם הייתם זקוקים לכתר בשיניים, או שביקרתם לאחרונה אצל רופא השיניים שבתום הטיפול המליץ לכם לעשות כתרים בזמן הקרוב, כדאי לכם להמשיך לקרוא את המידע הבא, כי ייתכן שתמצאו כאן את הפתרון המושלם עבורכם. מוכנים? בואו נתחיל!

מה זה כתר זירקוניה?

ראשית כל ולפני הכל, בלי למתוח אתכם יותר מדי, בואו נבין מה זה בכלל כתר זירקוניה, ולשם כך נפריד את המונח ל-2 חלקים:

 1. כתר – כתר הוא למעשה התקן קבוע שנועד לשבת על השן, על מנת למלא את מקומם של החלקים החסרים בשן, או כדי לשמור עליה מפני פגיעות. מדובר כאמור בהתקן קבוע, כלומר התקן שמקובע לשן, ולא אמור לזוז או לצאת בכל מצב שהוא.
 2. זירקוניה – זירקוניה הינה תרכובת כימית אשר מבוססת בעיקרה על היסוד הכימי “צורן”, בשילוב של יסודות כימיים נוספים, שיוצרים את החומר המושלם עבור בניית פתרונות דנטליים לרבות כתר זירקוניה.

אם כן, בשורה התחתונה, כתר זירקוניה הוא התקן קבוע שמתלבש על השן לטובת הגנה ושמירה על המבנה שלה, אשר מורכב מתרכובת זירקוניה.

מתי מומלץ להשתמש בכתרי זירקוניה?

שימוש בכתר זירקוניה מומלץ ואף מחייב במקרים הדומים מאוד למקרים בהם נשתמש בכל אחד מסוגי הכתרים האחרים הקיימים, כאשר את המקרים האלו ניתן לחלק באופן כללי לשני מצבים – מקרים רפואיים ומקרים אסתטיים.

 1. מקרים רפואיים – באופן כללי השימוש הנפוץ ביותר בכתרים בא לידי ביטוי כאשר קיים אובדן רב של השן עצמה, וזאת כתוצאה ממקרים רפואיים ומחלות שיניים שונות כגון עששת, מקרים המובילים לטיפולי שורש, חורים ושברים בשן, סתימות שלא צלחו וכדומה. במקרים אלו, הכתר מהווה אמצעי לשמירה על איכות ובריאות השן.
 2. מקרים אסתטיים – במקרים בהם השן בריאה אך עדיין איבדה מרבית מהחומר המרכיב אותה, ובכך נפגעה האסתטיקה שלה, כתר זירקוניה בהחלט מהווה פתרון איכותי. מצבים אלו נגרמים במרבית הפעמים כתוצאה מגנטיקה מסויימת, שמובילה למבנה שן חסר מלכתחילה. נציין כמובן, כי כתרי זירקוניה משמשים כגורם אסתטי גם במקרים רפואיים, אך במקרים אלו האסתטיקה מהווה בונוס ואינה העיקר של התקנת הכתר.

לא רק זירקוניה: אילו סוגי כתרים קיימים?

מלבד כתרי זירקוניה, קיימים באופן כללי עוד מספר סוגים של כתרים לשיניים, כאשר כיום נציג בפניכם 3 סוגים נפוצים מתוכם, והם כתרי חרסינה טהורה, כתרי חרסינה בשילוב מתכת וכתרים יצוקים.

כתרי חרסינה  טהורה

כשמם, כתרי חרסינה מסוג זה הינם יציקה של חרסינה טהורה, אשר משמשים עבור התקנת כתרים על שיניים קדמיות ואחוריות, לצרכים שונים. עם זאת, בשל החומר הרב הנדרש להכנת הכתר, כתרים אלו מתאימים למקרים בהם השן איבדה כמות נכבדת מהחומר המקורי שלה. כמו כן, קיימים סוגים שונים של כתרים אלו, בעוצמות שונות.

כתרי חרסינה מאוחה למתכת

מדובר בכתרים העשויים מבסיס אשר משלב בין מתכות שונות, עליו מאחים חרסינה בהתאם לצורך. כמו כן, כתרים אלו מהווים את סוג הכתרים הזול והנפוץ ביותר כיום, שכן אין צורך בהסרת חומר רב נוסף של השן. עם זאת, מאחר ובסיס הכתרים הללו הינו מתכתי, לא מומלץ לשים אותם על השיניים הקדמיות, שכן לאורך זמן עלולה להיווצר נסיגה של ציפוי החרסינה, ומצב זה עלול לגרום להיווצרותו של פס תחתון בצבע אפור בשיניים, שפוגע באופן ניכר באסתטיקה הן של השן בפרט והן של חלל הפה בכלל.

כתרים יצוקים

הסוג השלישי והאחרון של הכתרים עליו נדבר היום, הינו כתרים יצוקים. מדובר כמובן על כתר שמהווה מקשה אחת של מתכת, לרוב כסף או זהב, ומשמש בעיקר עבור תפקידה הגנרי של השן, לעיסה. בהתאם, כתר זה היה נפוץ בעבר ושימש ככתר עבור שיניים אחוריות, אך כיום השימוש בו מועט יותר בשל צבע הכתר המתכתי שאינו נאה לעין במיוחד.

כאמור, ישנם סוגים נוספים של כתרים, כאשר חלקם מהווים שילובים כאלו ואחרים בין הסוגים אותם הצגנו כעת, אך 4 סוגי הכתרים הנפוצים ביותר כיום, הם אלו שדיברנו עליהם עד כה – חרסינה, חרסינה מאוחה למתכת, כתרים יצוקים וזירקוניה כמובן.

כתר זירקוניה

מהם היתרונות של כתרי זירקוניה?

לכתרי זירקוניה ישנם מספר יתרונות משמעותיים על פני שאר סוגי הכתרים, ואת זאת נוכל להבין בצורה טובה יותר לאחר שהכרנו על קצה המזלג, אך באופן מספיק, את שאר סוגי הכתרים הקיימים. אם כן, בין כלל היתרונות הקיימים לכתר זירקוניה, אלו הם היתרונות המשמעותיים ביותר:

 • חוזק – הודות לתרכובת הכימית הייחודית שמרכיבה את כתרי הזירקוניה, מדובר בכתרים חזקים במיוחד, המעניקים לשן את רמת הקושי הנדרשת עבור שימוש שגרתי לחלוטין בשן לצורך ביצוע פעולות בסיסיות לרבות לעיסה.
 • עמידות לאורך זמן – לצד קושי השן, התרכובת הכימית של הכתר מעניקה לו את היכולת להיות עמיד לאורך זמן, ובכך לא להגיע לבלאי מהיר.
 • צבע – כתרי זירקוניה ידועים בצבעם, אשר דומה מאוד לצבע של שיניים רגילות, וזאת גם כן הודות לתרכובת הכימית שמאפשרת לכתר להגיע לרמת שקיפות מושלמת.
 • אין צורך במתכות – כפי שהבנו בתחילה, כתר זירקוניה אינו עושה שימוש בשלד מתכתי, ולכן אין חשש מהופעתם של פסים אפורים שיפגעו באסתטיקה.
 • התאמה טבעית לפה – באופן טבעי, כתר זירקוניה מתאים לרקמת הפה, ומאפשר לבעל הכתר להגיע לתחושה כאילו הכתר מהווה את השן עצמה, ללא הפרעות או תחושות חריגות.
 • אסתטיקה – כל היתרונות האלו כמובן, משפיעים באופן ישיר על היתרון הבולט מכולם, והוא עניין האסתטיקה אשר כתרי זירקוניה מעניקים למטופלים.

האם לכתרי זירקוניה יש חסרונות?

כן, לכתרי זירקוניה ישנם חיסרון אחד, והוא עניין השקיפות של החומר. קודם לכן, ציינו את צבע הכתר השקוף, כיתרון של כתרי זירקוניה, שכן השקיפות מאפשרת לכתר “להיבלע” בין השיניים הודות לכך שהיא גורמת לכתר להיות בצבע הטבעי של השן.

עם זאת, מצידו השני של המטבע יתרון זה מהווה גם חיסרון במידה מסויימת, וזה במקרים בהם צבע השן אינו טבעי. מקרים אלו, כדוגמת מצבים בהם השן השחירה מסיבה כזו או אחרת, או במקרים בהם כתר זירקוניה מולבש על גבי סתימה או ציפוי כלשהו של השן שאינו בעל צבע טבעי, הצבע הסופי של השן לאחר הלבשת הכתר יהיה בהתאם, ויפגע אפוא באסתטיקה הכללית של השן.

לכן, ניתן לייחס את עניין השקיפות של כתרי הזירקוניה הן ליתרונות של השיטה אך באותה מידה גם לחסרונות שלה.

מה ההבדל בין כתר זירקוניה לבין סוגי הכתרים האחרים?

לאחר שהכרנו את כתר הזירקוניה מכל ההיבטים הבסיסיים השונים, נשאלת השאלה “מה ההבדל בין כתרים מסוג זה לכתרים האחרים עליהם דיברנו?”, והתשובה הבסיסית ביותר היא כמובן החומר ממנו הכתרים השונים עשויים. עם זאת, ההבדלים לא נגמרים כאן, והחומר של הכתר הוא רק הבסיס לכלל ההבדלים.

כתוצאה מחומרים שונים, מרבית המאפיינים של כתרי שיניים משתנים בין סוג אחד לאחר, ובין המאפיינים הללו ניתן למצוא מאפיינים שונים כגון עמידות ועוצמת הכתר, צבע הכתר, האסתטיקה שלו כמובן, השימוש עצמו בהתאם למיקום השן בחלל הפה, נוחות השימוש באופן כללי, עלות הכתרים ועוד ועוד.

כל אלו, משתנים ביחס בין חסרונות ליתרונות בהתאם למקרה הספציפי, כאשר 2 סוגי הכתרים הנפוצים והמומלצים ביותר הינם כתרי הזירקוניה וכתרי החרסינה, אשר מגיעים בווריאציות שונות ובשילובים שונים, המאפשרים להם להיות הכתרים המובילים בתחום.

כיצד תהליך התאמת כתרי זירקוניה מתבצע?

כאמור, לחומר הזירקוניה ישנם יתרונות רבים ומגוונים אשר מאפשרים לו להוות חומר בעל שימוש רב בעולם רפואת השיניים באופן כללי. כאשר מדובר על כתרי זירקוניה בפרט, תהליך התאמת הכרתים אינו שונה באופן מהותי מהתהליכים של הכתרים האחרים, אך בכל זאת מתבצע על בסיס 2 שלבים ייחודיים ליצירת והתאמת כתרי זירקוניה אישיים למטופל.

 1. מדידות – בשלב הראשון יבצע רופא השיניים שיחה עם המטופל, ובמהלכה יבוצע תהליך מדידה של השן. תהליך זה כולל לעיתים את שינוי צורת השן הקיימת לטובת מדידה ובנייה נכונה יותר של הכתר. לאחר “שיפוץ” השן הקיימת, ייקח רופא השיניים את מידות השיניים הזקוקות לכתר, באמצעות תבנית השיניים של המטופל, אשר תיצור את התבנית העיקרית של הכתרים הדרושים.
 2. בנייה – מיד לאחר קבלת התבנית הרצויה, יבצע רופא השיניים תיקונים ומדידות במידת הצורך, ולאחר מכן ישלח את מבנה הכתר הרצוי למעבדת שיניים. במעבדה זו, יכינו את כתר הזירקוניה בהתאם למידות ולדרישות, ובסוף תהליך ההכנה יגיע הכתר חזרה לרופא השיניים שיתקין אותו על השן הרלוונטית של המטופל.

מהו הליך התקנת הכתרים?

תהליך התקנת כתר זירקוניה דומה לתהליך התקנה של כל כתר אחר, והוא מורכב גם כן מ-2 שלבים מרכזיים. ראשית כל, רופא השיניים מבצע באמצעות כלים ייעודיים חספוס של השן הקיימת עליה עתיד להיות מותקן הכתר, וזאת על מנת להגביר את החיכוך בין הכתר לשן, שימנע מהכתר לזוז.

לאחר מכן, יתקין רופא השיניים את הכתר החדש בבטחה, ויבדוק כמובן את עמידותו, את מידת התאמתו לחלל הפה, את הרגשת המטופל ועוד. כמובן שבכל שלב כזה או אחר של התהליך כולו, אם המטופל מרגיש שמשהו מתבצע לא כשורה, חשוב ליידע בכך את רופא השיניים על מנת למנוע מקרים לא נעימים שיפגעו באיכות הכתר.

האם נדרש שיקום והחלמה מהתקנת כתרי זירקוניה?

באופן כללי אין הנחיות מיוחדות יתר על המידה בכל הקשור לתקופה שלאחר התקנת כתר זירקוניה, וכן אין איזשהו תהליך החלמה, שכן מדובר בהתקנת שן ולא בניתוח מסובך. עם זאת, עד כמה שכתר זירקוניה אכן איכותי ועמיד במיוחד, יש לשמור על הנחיות היגיינה בסיסיות בדומה להנחיות ההיגיינה הרגילות עבור תחזוקה וטיפול שוטף בשיניים.

בכלל זה, נכנס כמובן עניין צחצוח השיניים שיש לבצע אותו על בסיס דו יומי, בוקר וערב, כאשר בהיבט הכתרים, חשוב לשים דגש על נקודת הממשק בין הכתר לחניכיים. בנקודה זו, יכולים להצטבר בקלות שאריות אוכל, לכלוכים ובמיוחד חיידקים אשר עלולים לגרום נזק לכתר עצמו, לשן המצויה תחת הכתר לרבות בעיות בשורש השן, נזק לחניכיים ובהתאם לכל אלו גם נזק לחלל הפה כולו.

לכמה זמן מחזיק כתר זירקוניה?

משך הזמן בו מחזיק כתר זירקוניה מעמד הוא אחד המאפיינים המסקרנים ביותר בנושא, אשר כל מטופל ומטופלת מעוניינים לדעת, והוא יכול להגיע לכדי עשרות שנים. הודות לתרכובת הזירקוניה, שניחנת בעמידות ובחוזק רבים, טווח הזמן בו כתרי זירקוניה מחזיקים מעמד נע בין 5 שנים, ויכול להגיע לתקופת זמן של 15, 20 ואף יותר שנים.

כל זאת כמובן, כתלות באופן הטיפול השוטף של הכתרים אותו מבצע המטופל עצמו. במידה והמטופל מקפיד על הנחיות ההיגיינה לרבות צחצוח שיניים איכותי פעמיים ביום, וביקור אצל רופא השיניים אחת לחצי שנה, אין כל סיבה שכתרי הזירקוניה לא יחזיקו מעמד 15 שנים ויותר.

מה עושים במקרה שנפגעו לי כתרי הזירקוניה?

כתרי זירקוניה פגועים יכולים לבוא לידי ביטוי ב-3 וריאציות עיקריות שונות והן סדקים ושברים, כתר רופף או כתר שנפל. כל מקרה שכזה, דורש טיפול בהתאם, וכל מקרה שכזה יכול להיגרם כתוצאה מגורמים שונים. עם זאת, על כל מקרה שהוא מומלץ שלא להיכנס לבהלה, שכן במרביתם המוחלט של המקרים ניתן לתקן הכל.

סדקים בכתר

סדק או שבר בכתר נגרם לרוב כתוצאה משימוש לא נכון בכתר לרבות נגיסה במאכלים קשים במיוחד, או מכות שונות שהכתר קיבל מסיבה כלשהי. מקרים אלו מתחלקים למקרים קלים ומקרים מורכבים יותר. במקרים הקלים, בהם נוצר סדק קטן יחסית, ניתן לפנות לרופא השיניים ולבצע מעין סתימה לסדק שנוצר, ללא כל בעיה או דאגה מצד המטופל. עם זאת, כאשר מדובר בסדק עמוק, ייתכן שתידרשו להחליף את הכתר, ולכן יש לפנות לרופא השיניים מהר ככל הניתן.

כתר רופף

מצב של כתר רופף עלול לגרום להצטברות חיידקים, ובמוקדם או במאוחר אף לריקבון השן כתוצאה מכך. מצב כזה, נגרם לרוב בשל היחלשות החומרים שמחברים בין הכתר לשן, והפתרון לכך הוא פנייה לרופא השיניים כמה שיותר מהר שיחזק לכם את החיבור של הכתר.

נפילת כתר

נפילות כתרים הן מצב דיי נדיר, אך הן בהחלט עלולות לקרות וזאת כתוצאה מהתאמה שגויה של הכתר לשן מלכתחילה, מבנה שן קטן מדי, חומרי חיבור חלשים או לא מספיקים בין הכתר לשן וכדומה. מה עושים במצב כזה? פשוט מאוד, פונים לרופא השיניים שיספק לכם כתר זמני, ומחכים להתקנת כתר מחדש, בין אם הכתר הנוכחי ובין אם כתר חדש לחלוטין.

כמה עולה טיפול בכתרי זירקוניה?

עלות טיפול באמצעות כתר זירקוניה מורכבת הן מהמפגש הראשוני עם רופא השיניים והן את העלות עבור כל כתר, ולכן עומדת על כמה אלפי שקלים. כמובן שמחיר מדויק עבור הטיפול המדובר הוא דבר שאינו ניתן לציין, שכן כל טיפול גובה מחיר שונה בהתאם לכמות הכתרים, מצב השיניים הנוכחי המשפיע על איכות וסוג הכתר, המחיר האישי של רופא השיניים ועוד.

כמו כן, רגע לפני שנציין את העלויות הממוצעות, נזכיר כי מאחר שמדובר בכתרים שנחשבים לכתרים האיכותיים ביותר בתחום, שמחזיקים מעמד לתקופה של כ-15 שנים בממוצע, העלות שלהם בהתאם.

אם כן, המחיר הממוצע עבור הביקור הראשוני אצל הרופא עומד על כ-550 ש”ח, זאת לצד טווח מחירים ממוצע של בין 3,000 ל-6,000 ש”ח עבור ביצוע כתר בודד, וכן טווח ממוצע של בין 2,500 ל-5,000 ש”ח בהנחה שאתם מבצעים מספר כתרים בפעם אחת.

מרפאת השיניים של ד”ר פיש: מעניקים לכם חיוך מכל הלב

לסיכום, אם אתם מחפשים לבצע טיפול כתרים באמצעות כתרים איכותיים, עמידים ואסתטיים במיוחד, שישמשו אתכם לאורך זמן רב, כתר זירקוניה בהחלט יכול להוות עבורכם את הפתרון המושלם. את כל זאת, תוכלו לקבל בצורה האיכותית ביותר אצלנו במרפאת השיניים של ד”ר פיש, אשר מתמחה בתחום רפואת השיניים בכלל ותחום הכתרים בפרט מזה שנים רבות. אז אם אתם מעוניינים להצטרף ללקוחות רבים שכבר נהנו משירותיו של ד”ר פיש, ולבצע התקנת כתרי זירקוניה בצורה המקצועית ביותר, כל שעליכם לעשות הוא לחייג למספר הטלפון שלנו, 052-333-0456, או ליצור איתנו קשר דרך האתר, ואנחנו כבר נדאג לכל השאר!