כתרים, גשרים בשיניים: אמצעים מלאכותיים להשלמת שיניים

בעת טיפול שיניים, מתי כתרים יהיו רלוונטיים ומתי גשרים יהוו את הפתרון האידיאלי? מהם גשרים קבועים, מודבקים ומהו קנטליבר? מתי כל אחד מהם נדרש והאם העובדה כי ישנם כתרים בשיניים, משפיעה על סוג הגשר הנבחר?

כתרים יהוו את הפתרון הרלוונטי כאשר השן קיימת אך פגומה ודורשת החלפה בכתר. פגם חמור הדורש כתר במקום שן יקרה כאשר החור גדול, בעת טיפול שורש, אם וכאשר לשן יש היסטוריה של ביצוע סתימות, ואם הרופא אבחן שלא צריך לעקור את השן. במקרים של פגמים אסתטיים כמו למשל שיניים קצרות מדי או מרווחות מדי אפשר לבצע את תיקון הפגם על ידי כתרים. ישנם מקרים שהשניים שחוקות לגמרי עקב תופעה הנקראת ברוקסיזם או גריינדינג (bruxism or grinding), נבצע הרמת מנשך או הרמת גובה על ידי כתרים. כדי למנוע את המשך השחיקה יש לבצע סד לילה. גשרים בשיניים, לעומת זאת, נדרשים רק כאשר יש חוסר שיניים.

מקרים בהם הרופא נדרש לבצע גשר במקום של חוסר שן

חוסר של שן עקורה אפשר לתקן במספר אופנים. השיטה המועדפת היום היא שתל בגלל היתרונות הגלומים בשיטה זו.  אך במקרים בהם אי אפשר לעשות שתל הרופא יידרש למלא את הרווח בעזרת גשר. גם כאן יש מספר אופנים כגון :

  1. גשר קלאסי- השחזרת שתי השיניים הסמוכות לרווח ויצירת גשר שלוש יחידות.
  2. גשר מרילנד- יצירת כתר וכנפיים המודבקות לשיניים הסמוכות ללא השחזה.
  3. גשר עם קנטיליבר- יצירת גשר עם שני כתרים כאשר רק שן אחת בצד הרווח מושחזת ואחת תלויה באויר.

מקרה השני הוא כאשר הוחלט לא להתקין שתל וזאת לאחר שהרופא בחן את חלל הפה ומצא שאזור הטיפול הספציפי בו התרחשה העקירה הוא אזור עם שיניים ללא סתימות. במצב כזה יעדיף הרופא גשר מודבק שיחסוך את הטרחה הפיזית והכלכלית שבטיפול הכולל שתלים, ובהינתן שהשיניים אכן בריאות וחזקות, יהיה זה גשר חזק ואיכותי ביותר. במידה ומצב דומה יתרחש בשיניים הקדמיות, יבחר הרופא בגשר מרילנד. גשר מרילנד הוא גשר דק המיועד להדבקה באזור המנשך הקדמי בלבד, ללא הצורך בשתל.

כתרים, גשרים תותבות, ותותבות חלקיות עושים אצל ד”ר יוסי פיש

במרפאתו של ד”ר יוסי פיש נספק לכם טיפול שיניים כולל לשיקום הפה, החל מעקירת השן ועד גשרים וכתרים. למידע על טיפולי גשרים, כתרים או טיפולים נוספים בחלל הפה פנו אלינו ואנו נשמח לעמוד לשירותכם.

למידע נוסף ופרטים צרו קשר עם המרפאה בכפתור קביעת תור / בטלפון 052-333-0456