שיקום הפה

שיקום הפה הוא מכלול סוגי טיפולי אשר נועד לשחזר את שיניי המטופל להחזירן לתפקוד מלא וברמת אסתטיקה גבוהה. טיפול שיקום הפה כולל אבחנה, תכנון מוקדם לטיפול השיניים והרקמות.

שיקום הפה הוא תהליך שבו מחזירים לשיניים וללסתות את תפקודן התקין, החל מסתימות פשוטות, המשך בכתרים ובגשרים וכלה בשיניים תותבות, בשתלים וכולי. הסיבות לצורך בשיקום הפה הן רבות החל מבעיות של איבוד שיניים על ידי עששת, ועד טראומות ומחלות הפה. החזרת האסתטיקה למתרפא היא חלק אינטגרלי של שיקום הפה. רופאי השיניים במרפאת ד”ר פיש יבצעו את פעולות שיקום הפה ברמה הטיפולית הגבוהה ביותר. טיפולי שיקום הפה אינה נחלתם של מבוגרים בלבד. החלק החשוב ביותר בהליך השיקום היא האבחנה. במרפאת ד”ר פיש מתכנסת הוועדה הרפואית (המורכבת מרופאי המרפאה) לדון בתכנית הטיפול המתאימה ביותר לכל פציינט.

כתרים

אחת הדרכים לסייע בשיקום הפה, הן מבחינת בריאותית והן מבחינה אסתטית היא בעזרת כתרים. השימוש בכתרים נעשה במקרים רבים ביניהם במקרים שהעששת גרמה לחוסר רב של חומר שן, לאחר טיפול שורש וכן במקרים בהם נדרש ליישר את השיניים או להשלים שיניים חסרות.

כתרי זירקוניה

התפקיד של הכתר בשניים הוא להחזיר לכותרת השן את חומר השן החסר. קיימים בשוק מגוון רחב של סוגי כתרים כאשר ההבדל המהותי בין כל סוגי הכתרים הוא החומר ממנו מיוצר הכתר.

כתר איכותי לדוגמת “כתר זירקוניה” עשוי מחומר שנקרא זירקוניה ומחליף את בסיס המתכת שיש בכתרי חרסינה אחרים. ישנם כתרי זירקוניה שעליהם מוסיפים עוד שכבת חרסינה, ויש כתרי זירקוניה מונוליטים שעשויים זירקוניה בלבד.

סתימות לבנות

עששת היא המחלה הנפוצה ביותר בפה וגורמת לריקבון של השיניים. הפתרון לעששת הוא סילוקה. את החלל שנוצר יש למלא ובטעות נהוג להגיד “סתימה”, כאשר המינוח הנכון הוא שחזור השן. כשמשחזרים את השן מחזירים לה את החומר החסר ומחזירים באותה מידה את הפונקציה והאסתטיקה. השחזור האסתטי והקלסי היום הוא שיחזור מחומר מרוכב (קומפוזיט) או סתימה לבנה.

סתימה ושיחזור

סתימות ושחזור שיניים הם אחד מטיפולי השיניים הנפוצים בתחום הרפואה הדנטלית בעולם אצל מבוגרים וילדים כאחד. מטרת טיפול סתימת שיניים היא תיקון פגיעה של השן שנגרמת מהרס שכבת האמייל המגינה על השן והדנטין מתחתיו, לרוב הנזק לשן נגרם כתוצאה מהיגיינת פה לקויה והצטברות רובד חיידקים הגורמים למחלת העששת.

כתרי חרסינה

התפקיד של הכתר בשניים הוא להחזיר לכותרת השן את חומר השן החסר. קיימים בשוק מגוון רחב של סוגי כתרים כאשר ההבדל המהותי בין כל סוגי הכתרים הוא החומר ממנו מיוצר הכתר.

כתר PFM – PORCELAIN FUSED TO METAL הוא הכתר הנפוץ ביותר שמורכב מבסיס מתכתי ועליו שכבת חרסינה. האסתטיקה נובעת מהצבע של החרסינה אך נפגמת מעט משכבה שנקראת opaque והיא שכבת חומר האוטמת את האפרוריות של המתכת. כדי לבטל חסרון זה הומצאו כתרי הזירקוניה, פרוסרה, אינסרם ועוד.

כתרים, גשרים

כתרים וגשרים הם רכיבים רפואיים המאפשרים לרופא השיניים לבצע שחזור או שיקום בפי המטופל. כתרים לשיניים עשויים בדרך כלל ממתכת, חרסינה מאוחה למתכת או חרסינה בלבד לתוצאה אסתטית מיטבית. באזורים בפה בהם ישנו רצף של שיניים חסרות מייצרים גשר. בהנחה שחסרות שתי שיניים, מזמינים יצירה של ארבעה כתרים כאשר שני הכתרים ש”באויר” מוחזקים על ידי שני כתרים הנשענים על שתי שיניים בצידי הרווח. הגשר מחזיר את הפונקציה אסתטיקה ומשלים את המערכת הסטומטוגנטית.

[dt_button el_class=”btn-bold” link=”https://www.drfish.co.il/contact/” size=”big” bg_color_style=”custom” bg_color=”#004c8a”]לקביעת תור ולפרטים נוספים לחצו כאן[/dt_button]