טיפולי שורש השן

טיפל שורש הינו הליך שמבוצע על ידי רופא שיניים כאשר בשן המדוברת ישנה דלקת שגרמה לנזק בעצב השן והיא אינה ניתנת לטיפול, לטובת הצלתה אנו מבצעים טיפול שורש. בטיפול השורש הרופא מרוקן את פנים השן מהחומר חי ומשקם\משחזר את השן בחומר הסתימה.

מתי יש צורך לבצע טיפול שורש?

על מנת להבין את התהליך הרפואי של הטיפול, יש להכיר את השכבות מהן בנויה השן:

  • זגוגית השן – השכבה החיצונית של השן הגלויה לעין
  • דנטין – רקמה המקיפה את השן כולה מהשורש
  • מוך השן – פנים השן המכיל כלי דם ועצבים.

חורים בשיניים (עששת) אשר לא טופלו ונוקו בזמן מחיידקים חודרים את מוך השן (אזור כלי הדם העצב של השן) וגורמים לזיהום ודלקת המחייבת טיפול מיידי. בעזרת צילום רנטגן רופא לטיפולי שורש יוכל לאבחן האם הדלקת הגיעה עד מוך השן או שהדלקת נמצאת בקצה השורש. מטרת טיפול השורש הוא למנוע התפשטות חיידקים ומזהמים אחרים מהשן הפגועה והנגועה אל השיניים הבריאות הסמוכות לה.

טיפול שורש - תהליך הטיפול

אם כך זיהום וחדירת חיידקים אל מוך השן אשר יוצרים דלקת דורשים טיפול מיידי. בעבר הרחוק הפתרון למצב זה היה נפתר בעקירה, אלה שכיום פתרון טיפול השורש לטובת סילוק ומיגור חיידקים במוך השן הוא פשוט ויעיל עבור המטופל.

לאחר האבחון יבצע הרופא פעולה כירורגית בהרדמה מקומית לסילוק מרכיבי המוך הפגוע, לאחר מכן סותמים ואטומים את חלל השן במקום תכולת המוך שהוצא למניעת האפשרות של חזרת החיידקים בעתיד.

שאלות ותשובות בנושא טיפול שורש

איך יודעים שצריך טיפול שורש?

– רגישות לחום ולקור ונשמכת זמן רב מידי
– כאבים בבאזור השן הנגועה בזמן לעיסה
– כאב פתאומי בשן ללא כל גירוי מוקדם
– נפיחות בחניכיים
– כאב שנמשך חודשיים לאחר ביצוע סתימה רגילה

האם הטיפול כואב?

באמצעות הטכנולוגיות הקיימות כיום ושימוש בחומרי הרדמה מקומית רוב המטופלים כלל לא ירגישו בכאב במהלך הטיפול. אולם, במקרים בהם למטופל היו כאבים בשן הפגועה לפני הטיפול ייתכן ובאזור זה תהיה רגישות יתר במהלך הטיפול.
טיפולי שורש מתחת למיקרוסקופ

השן שלנו בנויה למעשה משלוש שכבות עיקריות – אמייל, דנטין ומוך השן. לעיתים נוצרים מצבים שבגללם מזדהמת רקמת המוך של השן. מתי דבר זה קורה בעצם? כאשר מתרחש שבר בשן, חור עמוק שחודר את שתי השכבות הקשות או זיהום המגיע מהעצם.

טיפולי חניכיים

מחלות חניכיים הן הגורם העיקרי לאובדן שיניים ומעבר לכאבים שהן יכולות לגרום, הן יכולות גם לפגוע באסתטיקה של הפה במידה רבה. רובן של מחלות החניכיים נובע מהפלאק (הרובד החיידקי) אשר נמצא על השיניים ומגעו הרציף עם החניכיים.

סדציה

מהי סדציה? מינון קטן של חומר הרגעה שמוחדר דרך הוריד (על ידי רופא מרדים כמובן). בזמן שהשפעת החומר גורמת לרגיעה מוחלטת, רופא השיניים משלים את עבודתו. לא מדובר בהרדמה כללית אלא תהליך פשוט יחסית ובטוח עם התאוששות מהירה יותר מהרדמה מלאה.